Co dělat, pokud cítíte tendenci k aquaplaningu

Při jízdě za mokra může být vaše auto náchylné k aquaplaningu. K aquaplaningu dochází, když pneumatika není schopna vytlačit vodu z kontaktní oblasti mezi pneumatiky a povrchem vozovky. To vše je řízeno fyzickým pohybem vody pryč od povrchu, buď uloženým v drážkách, nebo pak rychle tlačeným do stran, když se pneumatika valí po povrchu a vytlačuje ji z uzavírací mezery. Kluzká pneumatika pohybující se vysokou rychlostí je vaše nejhorší volba, zatímco hluboce drážkovaná pneumatika, která se pohybuje pomalu, by byla nejlepší volbou pro zabránění aquaplaningu.

Výrobci pneumatik neustále vylepšují letní pneumatiky, které snižují riziko aquaplaningu. Některé se provádějí se širšími drážkami, kanály mezi drážkami a jinými různými způsoby, jak vodu odvádět do stran. Rovněž leštěné drážky pro zajištění plynulého toku, který není rušivý, pro umožnění rychlejšího toku. To vše je dobré, když jsou pneumatiky nové, ale protože se pneumatiky opotřebují, tak budou dobré vlastnosti. Rychlost negativně ovlivňuje riziko; takže čím rychleji jdete, tím je pravděpodobnější, že to zažijete. Když zažijete aquaplaning, ztratíte v podstatě kontakt s povrchem vozovky a tím i kontrolu nad vozidlem. Nejčastěji se to děje jen na krátkou dobu, ale ve špatných případech může snadno způsobit nehodu.

Pokud si všimnete, že tendence k aquaplaningu je stále častější, měli byste začít s kontrolou pneumatik a zejména hloubky dezénu. Pokud se vaše pneumatiky blíží hloubce 4 mm, měli byste získat novou sadu pneumatik. Tím zajistíte, že budete lépe připraveni na mokré podmínky. Ujistěte se, že investujete do vysoce kvalitních pneumatik vhodných pro mokré podmínky. Letní pneumatiky budou muset zvládnout občasný letní déšť, aniž by to ohrozilo vaši bezpečnost.

Pokud mají pneumatiky dostatečnou hloubku běhounu, měli byste zkontrolovat tlak v pneumatikách, abyste se ujistili, že máte dostatečný tlak podle uživatelské příručky. Příliš nízký tlak zvyšuje opotřebení pneumatik a zvyšuje spotřebu paliva při jízdě, takže jízda kolem se špatným tlakem v pneumatice může být velmi nákladná. Takže oba je důležité zkontrolovat.

Další informace o nových pneumatikách naleznete na: https://www.nokaintyres.cz/